Problem:

Co zrobić gdy wypadną klawisze w laptopie ? Jak zdemontować klawisz ? Co zrobić jak wypada klawisz w laptopie?
Jak zamontować klawisz w klawiaturze laptopa ? Jak wymienić klawisz w laptopie ?

Odpowiedź:

o zrobić gdy wypadną klawisze w laptopie ? Jak zdemontować klawisz ? Co zrobić jak wypada klawisz w laptopie? Jak zamontować klawisz w klawiaturze laptopa ? Jak wymienić klawisz w laptopie ?

W przypadku klawiatur niskoprofilowych i w notebookach musimy zachować szczególną ostrożność przy użytkowaniu i czyszczeniu. Mechanizm zawieszenia klawisza jest niezwykle delikatny i łatwo go uszkodzić.

Uszkodzenia klawiatur z laptopie należą do awarii, które potrafią dostarczyć użytkownikowi nie lada nerwów oraz ogromny dyskomfort podczas pracy. Podzielić je można na takie, w których niezbędna jest wymiana całej klawiatury ze względu na wadę elektroniki, a także na te, w których wystarczy jedynie wymiana  poszczególnych klawiszy -wada mechaniczna jednego z komponentów.

Przy wadzie elektroniki klawisze klawiatury w ogóle nie reagują i w takiej sytuacji  pozostaje już tylko wymiana całej klawiatury – albo samodzielnie, albo też korzystając z pomocy naszego serwisu.

Natomiast w przypadku uszkodzenia pojedynczego klawisza wystarczy jego wymiana na sprawny, dzięki czemu użytkownik oszczędza czas i pieniądze, ponieważ zakup zamiennego  klawisza to co najmniej kilkukrotnie niższy koszt od wymiany klawiatury na nową, a także czynność dziecinnie prosta – bez potrzeby pomocy serwisu.

Montaż i demontaż klawiszy w laptopie typu scissor

Gdy zostanie uszkodzony klawisz warto wiedzieć że składa się z następujących elementów:

  1. Gumki – odpowiedzialnej za impuls uruchamiający klawisz, pełniącej również funkcję sprężyny.
  2. Zaczepu – elementu, dzięki któremu klawisz jest przytwierdzony do klawiatury.
  3. Klawisza.

Jeśli posiada się wszystkie nieuszkodzone elementy klawisza, a klawisz tylko wypadł – można go z powrotem zamontować . Warto również wiedzieć, że w  przypadku uszkodzenia któregoś z elementów można nabyć je  na aukcjach internetowych i samodzielnie go założyć – tak aby klawisz sprawnie funkcjonował.

Należy dodać, iż na  rynku dostępnych jest około tysiąc różnych rodzajów klawiatur wielu  producentów.  Do tego samych zaczepów pod klawisze wyróżnia się około 300. Jednakże  sam schemat postępowania w zakładaniu pojedynczego klawisza jest zawsze podobny, co zostało przedstawione na poniższych ilustracjach.

Jak zdemontować klawisz ?

Na początku musimy zdjąć górną część klawisza. W tym celu przygotowujemy dwa oklejone taśmą klejącą płaskie śrubokręty. Delikatnie odchylamy górną część klawisza.
Robimy to do momentu, aż mocowanie zostanie odblokowane.


Na początku musimy zdjąć górną część klawisza

Robimy to do momentu, aż mocowanie zostanie odblokowane.

Robimy to do momentu, aż mocowanie zostanie odblokowane.

Chwytamy klawisz palcami i delikatnie pociągamy go do góry, odpinając dolne mocowanie klawisza.
Chwytamy klawisz palcami i delikatnie pociągamy go do góry

W przypadku większych klawiszy (SPACJA, ENTER, SHIFT) musimy dodatkowo odgiąć metalowy wspornik .

W przypadku większych klawiszy (SPACJA, ENTER, SHIFT) musimy dodatkowo odgiąć metalowy wspornik

Wszystko dobrze, jeżeli mechanizm klawisza nie zostanie rozpięty. Niestety, bardzo często przy odpinaniu puszczają także zatrzaski scissora, wtedy razem z klawiszem zdemontowane zostaną dwa jego elementy.

Jak zamontować klawisz ?

Złożenie scissora wymaga zegarmistrzowskiej precyzji i cierpliwości. Przyglądając się innemu klawiszowi, ustalamy kierunek mocowania scissorów. Większy element mechanizmu trzymamy w palcach, lekko naciskając. W tym czasie w otworach umieszczamy kołki drugiego elementu. Po tej operacji mechanizm powinien działać jak zawias.

Złożenie scissora wymaga zegarmistrzowskiej precyzji i cierpliwości.

Teraz montujemy mechanizm w klawiaturze. Umieszczamy szerszy koniec w zaczepach, kładziemy scissor i mocno dociskamy, by górne mocowanie mechanizmu chwyciło.

5

Pozostało nam jeszcze założenie klawisza. Wystarczy, że położymy klawisz na mocowaniu i dociśniemy go. W przypadku szerokich klawiszy musimy pamiętać jeszcze o założeniu prowadnicy.

6

Źródło: Komputerswiat.pl

W przypadku uszkodzonych prowadnic klawisza można zapytać w naszym serwisie o pojedyńcze klawisze lub o prowadnice. Istnieje możliwość naprawy uszkodzonej klawiatury – często posiadamy klawiatury na części.

Oczywiście najlepszą opcją będzie zakup i montaż nowej klawiatury, jest to jednak znacznie kosztowniejsze.