Problem:

Jaki wybrać dysk przy zakupie nowego ? Dysk HDD czy SSD ? Czym jest SSD ? Jaki SSD wybrać ?

Odpowiedź:

Dyski HDD i SSD


Mocny sprzęt wolna praca

Komputer jest tak szybki jak jego najwolniejszy element. Problem w tym, że w większości przypadków tym najwolniejszym nie jest główny procesor czy na przykład pamięć operacyjna (RAM)… Dziewięć na dziesięć osób w swoim komputerze ma wyłącznie dysk twardy (HDD), popularnie nazywany twardzielem, i ogromna większość nie zdaje sobie sprawy z tego, że to najwolniejszy podzespół komputera, który spowalnia wszystkie inne, takie jak procesor czy RAM. Efekt jest taki, że mając bardzo szybki i drogi sprzęt, nie wykorzystujemy do końca jego potencjału, bo całość mogłaby działać znacznie szybciej – wystarczy nośnik SSD.
 

HDD, czyli to, co ogranicza wydajność komputera

Tradycyjny dysk twardy HDD jest zbudowany z ruchomych elementów mechanicznych. Dane są zapisywane na talerzach, a odczytywane przez głowice magnetyczne, dlatego odbywa się to względnie wolno, bo głowica musi dotrzeć do odpowiedniej ścieżki z danymi. Ponadto z użyciem HDD wiążą się dwa zjawiska:

 • Awaryjność. Upadek, a nawet potrząsanie (całkowicie normalne w przypadku laptopów) lub zwiększone wibracje podczas pracy często oznaczają dla dysku śmierć lub duży uszczerbek na zdrowiu.
 • Pobór energii. Ruchome elementy potrzebują jej sporo, co oznacza krótszy czas działania komputera przenośnego.

Dysk SSD a dysk twardy

Dyski SSD. Czym jest SSD ?

Nośnik SSD to całkowicie odmiennie podejście do przechowywania danych w komputerze PC. Nie ma tu ruchomych elementów: dane są przechowywane w komórkach typu Flash. To oznacza:

 • Błyskawiczny dostęp do danych – impuls elektryczny jest kilkaset razy szybszy niż fizyczny ruch głowicy w HDD, co przekłada się na o wiele większą wydajność.
 • Niską awaryjność – upadek czy wibracje SSD niestraszne, dlatego jest to nośnik idealny również do komputerów przenośnych.
 • Niski pobór energii – impulsy energii elektrycznej przepływające przez nośnik są mniejsze od tych, których potrzebuje dysk twardy, aby nieustannie kręcić talerzami oraz poruszać mechaniczną głowicą.
 • Odporność na wstrząsy - upuszczenie notebooka nie oznacza już utraty danych
 • Bezgłośność - brak ruchomych części mechanicznych oznacza niezwykle cichą pracę
 • Niska temperatura -dysk generuje znacznie mniej ciepła niż tradycyjne dyski twarde, przez co jest idealny dla użytkowników notebooków
 • Ekologia - dysk zużywa mniej energii niż tradycyjny dysk twardy

Jaki SSD wybrać?

Jak widać, nośnik SSD ma same zalety. Wybór jest więc prosty, prawda?. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że luksus kosztuje: nośniki SSD są dużo droższe od HDD o porównywalnej pojemności. Tym samym pojemność SSD trzeba dobrać odpowiednio do potrzeb. Najpopularniejsze warianty to: 60/64 GB, 120/128 GB oraz 250/256 GB. Różnice rzędu 60–64 GB czy 120–128 GB wynikają ze specyficznych cech kontrolerów zawartych w SSD i poza tym trudno mówić o istotnych różnicach w funkcjonalności.

Teraz omówimy poszczególne opcje.

 • 60/64 GB – najmniejsze nośniki SSD za mniej więcej 200–300 zł. Są szybkie, dużo szybsze od zwykłych dysków twardych, ale ze względu na niewielką pojemność trzeba bardzo ostrożnie gospodarować dostępnym miejscem na dane. Taka pojemność to za mało, aby z nośnika dało się korzystać wygodnie, bez ciągłego sprawdzania ilości wolnej przestrzeni. Z tego właśnie powodu są już wycofywane z rynku przez większość producentów.
 • 120/128 GB – nośniki SSD za mniej więcej 350–550 zł. Bardzo szybkie i dostępne w przyzwoitych cenach. Na 128 GB można już zainstalować system operacyjny Windows, pakiet Office, najpotrzebniejsze programy oraz dwie, trzy gry komputerowe. Nadal jednak co jakiś czas trzeba się zastanawiać, co odinstalować, aby zmieściły się nowe rzeczy. Z pewnością nie ma mowy, by na takim SSD trzymać katalog z muzyką czy filmami.
 • 250/256 GB – nośniki SSD za mniej więcej 650–1000 zł. Najszybsze na rynku, w cenach adekwatnych do możliwości. Na tak pojemnym SSD zmieści się wszystko, czego potrzebuje nawet zaawansowany użytkownik komputera stacjonarnego lub przenośnego: system operacyjny, pakiet Office, zaawansowane programy dla profesjonalistów oraz przynajmniej kilka gier komputerowych. Znajdzie się też miejsce na dokumenty, które zawsze będą pod ręką.

Jak zamontować dysk SSD w laptopie ?

 

źródło: technowinki.onet.pl /kingston.com

Zawsze służymy dobrą radą i pomagamy wybrać optymalne dla Klienta rozwiązanie  a w razie problemów polecamy wizytę w naszym serwisie.

Posiadamy w ofercie dyski HDD i SSD do komputerów desktop PC i do laptopów.